اطلاعاتی در مورد گیربکس حلزونی sew

گیربکس حلزونی sew

گیربکس حلزونی SEW تشکیل شده از یک ماردون فولادی که سخت کاری پیوسته شده و سنگ خورده است می باشد. همچنین یک چرخ دنده حلزونی از جنس برنز ریخته گری شده در درون این گیربکس وجود دارد. گیربکس حلزونی sew دارای حرکت سینماتیکی هستند. عامل تامین نیروی این حرکت از این دو قطعه می باشد. گیربکس های حلزونی SEW به دلیل ساختار خاص آنها کاربرد های فراوانی دارند. نرم بودن کارکرد آنها باعث شده است که در آسانسورها یا سیستم های بالارونده بسیار مناسب باشند.

قابلیت نصب در هشت حالت و زاویه مختلف ویژگی اصلی گیربکس حلزونی می باشد که راندمان آنها را نسبت به نمونه های مشابه بسیار بالاتر برده است. همچنین در هزینه های تعمیر و نگه داری این نوع گیربکس ها مشکل خاصی وجود ندارد.

گیربکس حلزونی SEW در صنایع و دستگاه های مختلفی کاربرد دارد. صنایعی و دستگاه هایی مانند صنایع كاشی و سرامیك – بالابرها - نوار نقاله ها - آسیاب های كوچك - سیستم های انتقال مواد - دیزل ژنراتورها – كمپرسورها - پمپ های سیلندری - ماشین های بلوك و آجر - وزنده ها - هواكش ها - میكسر های بشكه ای - خورد كن ها - ماشین آلات غربال گری - میكسرهای بتن - ماشین آلات بسته بندی و شیشه پر كنی - كوره های صنعتی.

بنابراین همانطور که مشاهده می کنید وجود گیربکس حلزونی SEW در صنعت لازم است و کمپانی بزرگ SEW نقش بزرگی در رونق و به حرکت دراوردن چرخ صنایع مختلف را داراست.

گیربکس حلزونی SEW چیست؟

قبل از تعریف و بیان مشخصات گیربکس حلزونی SEW بهتر است خود گیربکس را تعریف نماییم.

گیربکس چیست ؟

گیربکس دستگاهی است که باعث افزایش یا کاهش دور موتور و گشتاور می شود. در واقع عاملی برای تولید توان نیست بلکه به واسطه قطعات درونی خود می تواند نیروهای ورودی و خروجی را مدیریت و کنترل نماید. علت ساخت و پیدایش گیربکس ها این بوده است که در صنعت در بسیاری از مواقع به سرعت های متفاوتی برای بکار انداختن دستگاه ها نیاز داریم. محدودیت هایی مثل محدودیت فضا و توان ورودی و خروجی دستگاه ها و موتورها باعث شد که گیربکس ها به وجود بیایند.

گیربکس که مجموعه ای از چرخ دنده هاست برای افزایش راندمان دستگاه ها و مدیریت دور و گشتاور بهترین گزینه در صنعت می باشد.

گیربکس حلزونی sew چیست؟

اگر بخواهیم خیلی ساده گیربکس های حلزونی را تعریف کنیم بدین صورت است که به آنها گیربکس دو دنده ای نیز گفته می شود. یک قسمت از کار به صورت مارپیچ است و قسمت دیگر دنده ای مانند. به دلیل اینکه قسمت مارپیچی باید بسیار محکم باشد از جنس فولاد ساخته می شود و قسمت دنده ای از جنس برنز است. یکی دیگر از نام های گیربکس حلزونی SEW گیربکس 90 درجه می باشد و علت نامگذاری آن به این دلیل است که زاویه خروجی آن باید دقیقا در حالت 90 درجه قرار بگیرد.

مزایای گیربکس حلزونی SEW چیست؟

همانطوری که می دانید الکتروگیربکس ها از دو بخش تشکیل شده اند. الکتروموتور به علاوه گیربکس ها. یکی از اجزای تشکیل دهنده گیربکس پوسته آن است. نخستین مزیت گیربکس حلزونی را می توان پوسته آن نامید زیرا از جنس آلومینیوم مرغوب است. ویژگی الومینیوم سخت و قوی بودن آن است و زمانی که در شرایط سخت و ارتعاشات بالا قرار میگیرد عملکردی خوبی از خود نشان می دهد.


@title


بحث دوم قیمت این نوع گیربکس ها هستند که نسبت به نمونه های دیگر دارای قیمت پایین تری می باشد در حالیکه کاربردهای فراوانی دارد. همچنین گیربکس حلزونی sewهزینه های تعمیر و نگه داری کمتری را دارد. راه اندازی این گیربکس بسیار ساده می باشد.

ویژگی دیگر گیربکس حلزونی sew نرم بودن آن و خاصیت عدم برگشت پذیری است. نرم بودن آن اولین مزیتش را در کم سروصدا بودن خود نشان می دهد. خاصیت عدم برگشت پذیری برای زمانی است که نیروی محرک مانند برق قطع شود در این شرایط گیربکس به حالت عقب برگشت ندارد و باعث می شود مانند ترمز عمل کند مخصوصا در آسانسور و بالابرها که باعث افزایش امنیت نیز می شود.

انواع گیربکس های حلزونی

گیربکس های حلزونی انواع مختلفی دارند که شرکت SEW نیز مدل ها و سری های مختلفی از این گیربکس ها را تولید و روانه بازار ساخته است.

• گیربکس حلزونی VF:

این نوع گیربکس به صورتی ساخته شده است که حرکت در آنها به وسیله و کمک دو عدد شافت و چرخ دنده های حلزونی مانند امکان پذیر است.

• گیربکس حلزونی RVF:

این نوع گیربکس به گونه ای ساخته شده است که یک جعبه تقلیل اولیه برای آن تعبیه شده است. چرخ دنده های این محصول نیز به صورت مارپیچ ساخته می شود.

• گیربکس حلزونی SEW:

گیربکس های شرکت SEW خود انواع و سری های مختلفی مانند سری SA – SF – SH و ... دارند.

نکات مهم در نصب گیربکس های حلزونی

1. محل نصب گیربکس حلزونی sew باید بسیار مستحکم باشد تا از ارتعاش آنها جلوگیری نماید.

2. دستگاهی که قصد نب گیربکس را بر روی آن دارید باید کاملا تراز باشد.

3. سطح روغن ویسکوزیته نیز باید به حدی باشد که جوابگوی فعالیت مورد نظر شما باشد.

4. اگر قصد استفاده از گیربکس حلزونی را در شرایطی دارید که احتمال گیرپاژ بالاست یا ضربه بار بیش از حد است باید از کوپلنگهای هیدرولیکی استفاده نمایید. کار این قطعات محدود کردن گشتاور خارجی و کلاج و ... می باشد.

5. برای جلوگیری از بیرون زدن پولی ها و زنجیر و ... از واشر استفاده نمایید. برای این کار سوراخ های رزوه شده ای در سطح مقطع گیربکس قرار داده شده است.

6. همواره سطح روغن درون محفظه را چک کنید. اگر روغن اولیه با گریس ترکیب شده است نیازی به تعویض آن نیست اما اگر از روغن معدنی استفاده شده است بهتر از پس از 500 الی 1000 ساعت کار آن را تخلیه نمایید. در بقیه حالات توصیه شده است که روغن پس از 4000 ساعت کار تعویض گردد.

برای تعویض روغن گیربکس حلزونی SEW ابتدا کل موجودی محفظه را خالی نمایید سپس آن را کاملا تمیز کرده و صبر کنید تا خشک گردد. در انتها نیز می توانید روغن جدید را درون محفظه بریزید.

منبع