شناخت گیربکس شافت مستقیم و روش انتخاب آن

گیربکس شافت مستقیم

گیربکس از جمله اجزایی از ماشین آلات و تجهیزات مختلف است که نقش عمده ای در کاربری راحت این ادوات دارد. وجود گیربکس شافت مستقیم در بازار به عنوان یکی از انواع این محصول پر کاربرد کمک کرده است تا این محصول کاربردی بتواند در صنایع مختلف نقش مهمی را ایفا کند.

از آنجا که انواع موتور و اجزای آن هر کدام عملکرد متفاوتی دارند لذا در این مطلب می خواهیم مزایا و کاربرد گیربکس شافت مستقیم را بیان نماییم.


@title


کاربرد گیربکس

سوالی که در ابتدا به ذهن خطور می کند این است که دنده و گیربکس چیست؟ چرخ دنده بخش از اجزای ماشین است که به صورت دندانه ای یا چرخ مانند طراحی شده و به منظور انتقال گشتاور به یک قسمت با همین شکل متصل می شود. در یک کلام چرخ دنده ها یکی از مهم ترین بخش های هر موتور و ماشین شناخته می شوند که به افزایش خروجی گشتاور کمک خواهند نمود و میزان سرعت نیز از این طریق تنظیم می گردد.

دو یا چند چرخ دنده که در کنار هم کار می کنند، گیربکس شافت مستقیم را تشکیل می دهند. این قطعه اساسا برای تغییر سرعت، گشتاور و جهت منبع تغذیه به کار می رود.

مزایای استفاده از گیربکس

· ایجاد سرعت ثابت در دستگاه

· ایمنی بیشتر

· دارای ساختار ساده

· قابلیت انتقال قدرت زیاد

گیربکس شافت مستقیم

همانطور که بیان شد گیربکس شافت مستقیم محصولی جدید و بی نظیر است که با نام هلیکال نیز نامیده می شود. گیربکس شافت مستقیم یا هلیکال دارای دنده های پیچیده و چرخشی بوده که زاویه چرخ دنده روی آن مشخص است. در طول فرآیند و کارکرد این قطعه و زمانی که دو چرخ دنده شروع به تعامل می کنند، تماس به تدریج شروع می شود. در واقع این تماس از یک انتهای دندان در چرخ شروع شده و تماس را حفظ می کند تا به تعامل کامل تبدیل شود.

در نتیجه این فرآیند بر روی محور های متصل شدن به این قطعه، مقدار زیادی نیرو و قدرت منتقل می شود و در نهایت عملکرد دستگاه را بهبود خواهد بخشید.

چرا گیربکس هلیکال؟

گیربکس شافت مستقیم به صورت استوانه ای بوده دندان های هر چرخ با محور چرخش موازی نیستند. چرخ دنده ها به صورت زاویه دار طراحی شده اند که باعث انتقال قدرت بین محور های زاویه موازی یا راست می گردد. تفاوت اصلی بین یک گیربکس شافت مستقیم سیلیکونی با دیگر انواع آن این است که دندان ها از سیلیکون تشکیل شده و سر و صدای کمتری را تولید می کنند.

یکی دیگر از مزایای این جزء ضروری آن است که توانایی بیشتری برای انتقال بار بین دو شفت موازی نسبت به مدل های مشابه با عرض های مختلف خواهند داشتند.

همچنین امکان شکستن دنده ها کمتر بوده و سایش کمتری اتفاق می افتد زیرا که بار بین چندین دنده توزیع می گردد و لذا تحمل برای اجزای گیربکس شافت مستقیم ساده تر خواهد بود.


@title


کاربرد گیربکس شافت مستقیم

اغلب تولیدکنندگان قطعه های صنعتی پیشنهاد استفاده از هلیکال را در اجزای خودرو های سنگین و سبک می دهند. سایر مواردی که می توان از این قطعه استفاده نمود عبارتند از:

• صنایع نساجی

• صنایع پلاستیکی

• صنایع غذایی

• نوار نقاله

• آسانسور

• بالابر

• کمپرسور

• صنایع نفت

• دستگاه های برش

همچنین موارد متعددی وجود دارد که با استفاده از گیربکس شافت مستقیم می توان عملکرد ساده تری را در دستگاه ایجاد کرد که در نهایت به کاربرد بیشتر این قطعه منجر می گردد.

با توجه به افزایش میزان تقاضا برای تهیه گیربکس شافت مستقیم در بازار انتظار می رود که این محصول با برند های مختلفی در بازار ارائه گردد که در نهایت هر کدام می تواند نتایج عملکردی متفاوتی را نشان دهند. برای شناخت ویژگی های انواع اجزای موتور می بایست به اطلاعات فنی که در مورد هر کدام از این محصولات بیان شده است نیز دقت نمود.


@title


نکات مورد نیاز برای انتخاب گیربکس شافت مستقیم

با توجه به افزایش روز افزون کاربرد انواع گیربکس در صنایع و تجهیزات مختلف برای تغییر دور موتور و گشتاور حاصل از آن می بایست پیش از خرید نیز نکاتی را مد نظر قرار داد. اگرچه مشاورانی که در مراکز فروش معتبر مستقر هستند می توانند اطلاعات فنی لازم برای خرید هر قطعه را به خریداران ارائه دهند اما بهتر است برخی از نکات کلیدی نیز توسط ایشان رعایت گردد. در این حالت میزان بهره وری و کارایی این بخش از موتور بیشتر شده و انتخابی منطقی تر صورت می پذیرد.

اغلب قطعه های ارائه شده در بازار دارای توان مشخصی هستند. این توان به دو بخش توان ورودی و توان خروجی تقسیم می شود که مقیاس سنج آن اسب بخار یا کیلو وات خواهد بود.

گشتاور نیز یکی از موضوعاتی است که در حین خرید گیربکس باید به آن توجه ویژه شود. هر گیربکس دارای گشتاور مشخصی می باشد که باید بر حسب نظر خریدار انتخاب شود. تجهیزات مختلفی که دارای گیربکس هستند، مقدار گشتاور برای آن ها مشخص شده است و در سایر طرح های تازه ابداع شده می بایست توسط مجریان آن تعیین گردد. مقادیر مختلفی که برای گشتاور بیان می شود، گاه افراد را دچار سردرگمی خواهد نمود.

یکی دیگر از مهم ترین عدد هایی که برای سنجش و انتخاب این قطعه به آن نیاز است، میزان سرعت می باشد. همانطور که می دانید وظیفه اصلی گیربکس شافت مستقیم، تبدیل میزان سرعت زیاد به سرعت کم در موتور است و بنابراین دانستن اطلاعات تغییرات دور ورودی و خروجی در انتخاب اثر گذار خواهد بود.

راندمان نیز مسئله ای مهم تلقی می شود و در نهایت کیفیت و عملکرد کار را تعیین خواهد نمود. لذا هر چه راندمان یک قطعه بالاتر باشد، علاوه بر آنکه طول عمر این محصول بالاتر است، می تواند در زمان های مختلف نیز انتظارات بیشتری را بر آورده سازد.

در نهایت آنچه در انتخاب گیربکس شافت مستقیم تاثیری ویژه دارد، ضریب کار آن می باشد. همه تجهیزات مختلف در برابر شرایط محیط بیرونی دچار شوک یا نوسانات مختلف می شوند و میزان توانایی گیربکس شافت مستقیم در تحمل این شرایط موضوع مهمی است که به ضریب کار معروف است. با در نظر گرفتن تحمل مقدار نوسانات مختلف می توان از کیفیت آن نیز مطمئن گردید.

برای تهیه گیربکس شافت مستقیم عوامل مختلفی دخیل هستند که در بالا برخی از آن ها بیان شد. با در نظر گرفتن این عوامل احتمال خطا در انتخاب و خرید آن به حداقل ممکن کاهش خواهد یافت.